VZÁJMONE K ZODPOVEDNOSTI - grantový program Nadáce ORANGE e-Školy pre budúcnosť 2020/2021
Projekt Vzájomne k zodpovednosti vychádza aj z aktuálnych potrieb rozvoja digitálnych zručností žiakov, ktoré sú nevyhnutné nielen pre efektívne uplatnenie sa na poli pracovného trhu (podľa prognóz Národného projektu Prognózy vývoja na trhu práce v SR II, ktorý reaguje na aktuálne celospoločenské výzvy v oblasti trhu práce a vzdelávania), ale najmä pre osobnostný rozvoj žiakov a rozvoj ich mediálnej či digitálne gramotnosti v podobe kritického myslenia, abstrakcie, efektívneho riešenia problémov a algoritmizácie. Potrebu rozvoja týchto zručností v súčasnosti pociťujeme ako nanajvýš aktuálnu a naliehavú nielen vzhľadom na nutnosť či potrebu dištančného vzdelávania v čase pandémie - infekčného ochorenia Covid-19, ale predovšetkým preto, že žiaci omnoho intenzívnejšie využívajú nástroje informatiky a techniky pre potreby vzdelávania či zábavy. V súčasnej dobe, ktorá je presýtená dezinformáciami, zavádzaním, dešpketom, honbou za senzáciami, nevraživosťou či narastajúcou hrozbou zneužívania informačno-komunikačných technológií a v ktorej je pre žiakov veľmi obtiažne vyhľadávať skryté nástrahy, je nutné venovať oveľa väčší dôraz na správny rozvoj ich digitálnych zručností a na ich vzdelávanie smerujúce k bezpečnému využívaniu nástrojov informačno-komunikačných technológií, internetu a dištančnej výučby (podľa výsledkov prieskumu IT Fitness Test 2020 sa priemerná úspešnosť žiakov základných škôl v oblasti Bezpečnosť pohybuje na úrovni 60%).
Ako spoločnosť sa tak ocitáme na rázcestí, kedy môže správny pedagogický vplyv či stratégia, vzájomná spolupatričnosť, kritické posudzovanie informácií a etika v práci s počítačom formovať budúce generácie úspešných absolventov škôl. Aj v našej škole sme v minulosti detekovali prípady hraničiace s kyberšikanou, dešpektné správanie sa žiakov na sociálnych sieťach a nerozvážne aktivity ohrozujúce ich bezpečnosť. Súdime preto, že náš doterajší preventívny zásah stále nie je dostatočný. Náš projekt má ale ambíciu nielen zvýšiť digitálne zručnosti žiakov v oblasti bezpečnosti využívania informačno-komunikačných technológií, ale zároveň podporiť (v rámci sekundárnych cieľov) aj ostatné digitálne zručnosti (práca s multimédiami, algoritmizácia či práca s informáciami) žiakov. Zároveň máme v pláne výsledky a výstupy projektu zdieľať aj širokej verejnosti (prostredníctvom voľne dostupného učebného materiálu a externých seminárov pre žiakov základných škôl - v duchu "žiaci učia žiakov"), a podporiť tak implementáciu tém bezpečnosti informačno-komunikačných technológií (zneužívanie osobných údajov, sociálne siete a kyberšikana, škodlivé programy či hoaxy a dezinformácie) do vyučovania informatiky, občianskej náuky či mediálnej výchovy škôl v rámci regiónu. To všetko chceme docieliť vhodným využitím foriem problémového a projektového vyučovania, cielenou metodikou jednotlivých aktivít a spoluprácou s externými odborníkmi (v oblasti bezpečnosti a kriminality na internete).
Ciele projektu:
- podporiť a rozvíjať digitálnu gramotnosť žiakov, vedomosti a zručnosti žiakov (nadobudnuté prostredníctvom zážitkového a aktivizujúceho modelu vyučovania a implementácie rôznorodých dielčích zručností) v témach online bezpečnosti,
- implementácia tém online bezpečnosti vo vyučovaní v rámci regiónu (prostredníctvom workshopov a metód P2P = Peer To Peer, rovnocenný prenos - "deti učia deti"),
- rozvoj moderného vzdelávania v regióne v súvislosti s požiadavkami digitálnej doby.
Finančná podpora je 1500 EUR.
Predkladateľ projektu: Základná škola Jána Drdoša, Vígľaš č. 436, 962 02 Vígľaš v zastúpení PaedDr. Dagmar Budincovou, riaditeľkou školy.
Spracovateľ a garant projektu: Mgr. Michal Dindeš, učiteľ informatiky
PROJEKT BOL UKONČENÝ 30. 6. 2021.
- MODULY - Cheer je COOL
- Podpora pomáhajúcich profesií III
- Čítame pre radosť
- Digitálny žiak
- Moderná škola - šťastní žiaci (Erasmus+)
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II - národný projekt
- Vzájomne k zodpovednosti - grantový program Nadácie ORANGE e-Školy pre budúcnosť 2020/2021
- Čítame radi
- Pomôžme si navzájom - Operačný program Ľudské zdroje 2018
- STEM vyučovanie programovania 2017 - NADÁCIA ORANGE e-Školy pre budúcnosť
- „VZDELÁVANÍM PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV K INKLÚZII MARGINALIZOVANÝCH RÓMSKYCH KOMUNÍT“
- SME V ŠKOLE 2017
- Lego Dacta Robolab
- Projekt Zdravá škola
- MODRÉ ŠKOLY - Adaptačné hydroklimatické opatrenia na zachytenie a využitie zrážok na ZŠ 2014-2016
- ESF - Posilnenie sociálnej inklúzie v Podpoľaní 2011
- ESF - Posilnenie sociálnej inklúzie v Podpoľaní 2009
- Otvorená škola - oblasť športu
- Umenie zblízka3
- Konto Orange Školy pre budúcnosť 2012
- Konto Orange Školy pre budúcnosť 2011
- Konto Orange Školy pre budúcnosť 2010
- Konto Orange Školy pre budúcnosť 2009
- ING Šanca pre deti 2009/2010
- ING Šanca pre deti 2010/2011
- IKEA
- AnnoGallery - Tvarovanie 09
- Projekt INFOVEK