LESNÁ PEDAGOGIKA
LESNÁ PEDAGOGIKA ako súčasť environmentálnej výchovy je učenie o lesnom ekosystéme a výchove človeka k trvalo udržateľnému spôsobu života na príklade lesa.
Využíva aktivizujúce metódy a formy zážitkového učenia a projektového vyučovania. Poskytuje nielen vedomosti, ale oslovuje aj emocionálnu stránku človeka, podporuje získavanie zručností aj celostný rozvoj osobnosti.
Hlavným cieľom projektu je navrhnúť a verifikovať metódy a formy vzdelávania, ktorými môžeme vyučovať lesnú pedagogiku v podmienkach predprimárneho a primárneho vzdelávania s dôrazom na prírodovedné témy, ktoré vyplývajú zo Štátneho vzdelávacieho programu pre tieto stupne vzdelávania.
Cieľovou skupinou sú učitelia materských škôl, učitelia primárneho vzdelávania, vychovávatelia školských klubov detí, lesní pedagógovia aj poslucháči pedagogickej fakulty. Dôraz bude kladený na didaktické možnosti lesnej pedagogiky v pedagogickej praxi, čo môžeme považovať za možný model skúmaných, overovaných a navrhovaných pedagogickodidaktických postupov.
Prínosom projektu je inovácia pedagogicko-didaktických postupov prostredníctvom aktivít pripravených lesným pedagógom, čím môžeme rozvíjať u detí/žiakov úroveň poznania o environmente a zároveň prispieť k posilneniu výchovy k trvalo udržateľnému rozvoju.
Podporuje záujem o vzdelávanie detí predškolského veku a u žiakov mladšieho školského veku o lesy, prírodu a životné prostredie a rozvíjať tak súčasne prírodovednú gramotnosť prostredníctvom aktivizujúcich metód využívaných lesnými pedagógmi v prírodných podmienkach.
Prostredníctvom činnostného a bádateľského charakteru učenia: - rozvíja u detí/žiakov kognitívnu, psychomotorickú a sociálno-emocionálnu stránku osobnosti; - posilní u detí/žiakov záujem o ochranu lesa a zvýši ich povedomie o význame lesa a lesníckej profesie.
LESNÁ PEDAGOGIKA
- Je zameraná na environmentálne vzdelávanie na les.
- Zameriava sa na všetky stránky udržateľnosti – sociálnu, environmentálnu a ekonomickú.
- Podporuje porozumenie, interakcie a súvislosti vzťahov ľudí k životnému prostrediu v kontexte udržateľného rozvoja.
- Je založená na vedomostiach o lesných ekosystémoch a skúsenostiach v udržateľnom lesnom hospodárstve.
- Vyžaduje aktívne vzdelávacie metódy a prístupy založené na spolupráci.
- Ctí si lesy, propaguje a predstavuje ich ako vynikajúce a zdravé miesta („učebne“) pre vzdelávanie v exteriér.