Dyslexia
Dyslexia:
- Špecifická vývinová porucha čítania
- Predpona „DYS“ znamená deformáciu, rozpor, čo naznačuje, že niečo nie je úplné, alebo sa nevyvíja správne.
- Prívlastok –vývinová znamená, že porucha je prítomná síce už od narodenia, ale prejaví sa až pri nástupe dieťaťa do školy.
- Prívlastok špecifická nám označuje špecifické pomery organizmu dieťaťa.
Dyslexia – F 81.0 – Špecifická porucha čítania - porucha čítania môže postihovať rýchlosť čítania (dieťa číta pomaly alebo len slabikuje), správnosť (dieťa zamieňa písmená, domýšľa si text), porozumenie čítaného textu,
reprodukcia prečítaného textu je veľmi slabá.
Slovo dyslexia je zložené z dvoch častí a pochádza z gréckeho „dys“ (porucha) a „lexis“ (slovo, reč, jazyk).
Je to vážna, biologicky podmienená porucha učenia – vývinová porucha čítania.
Prejavy:
- Dyslexia sa prejavuje ťažkosťami pri osvojovaní si čítania, napriek tomu, že dieťaťu sa dostáva bežného výukového vedenia, má primeranú inteligenciu a sociokultúrnu príležitosť. Čiže – dieťaťu robí problémy čítať, bez zjavného dôvodu.
- Je často kombinovaná s vysokou inteligenciou, kreatívnym myslením a umeleckým talentom.
- Dyslexia je špecifická porucha čítania, ktorá spočíva v neschopnosti dieťaťa naučiť sa čítať bežnými výučbovými metódami napriek tomu, že má prijateľné rozumové schopnosti potrebné na osvojenie si čítania a nechýba mu ani primeraná výchovná a vzdelávacia starostlivosť.
- Deti s dyslexiou mávajú problémy s intonáciou a melódiou vety (čítajú monotónne, neklesajú hlasom), pri čítaní nesprávne hospodária s dychom (nedýchajú správne, na jeden nádych chcú prečítať čo najviac, dych mu nestačí, prehĺta slabiky, počas čítania sa musí nadýchnuť a tým preruší čítanie...). Niekedy opakujú slová, neudržia pozornosť na jednom riadku a horšie sa orientujú v texte.
Pri čítaní sa vyskytujú tieto špecifické chyby:
- Vynechávanie písmen, slabík, slov aj viet
- Pridávanie písmen, slabík, slov
- Častá zámena tvarovo podobných písmen
- Domýšľanie koncovky slov
- Dvojité čítanie
- Prešmykovanie slabík –mimoriadna-momiriadna
- Strácanie sa v texte, preskakovanie viet
- Neschopnosť čítať s intonáciou
- Vynechávanie dĺžňov a mäkčeňov
- Problém spojiť písanú a zvukovú podobu hlásky
- Čítanie bez porozumenia
V praxi to vyzerá takto:
- zamieňanie graficky podobných písmen (b/d, m/n, e/a)
- zamieňanie zvukovo podobných hlások (č/c, š/s)
- vynechávanie a vsúvanie slabík do slov (obchod – obchodík)
- semantické (významové) zámeny (stôl prečíta ako stolička)
- pomalé tempo čítania
- nedodržiavanie interpunkcie,
- monotónnosť čítania
- veku neprimeraná technika čítania (neplynulé slabikovanie na konci druhého ročníka)
- nesprávna technika čítania tzv. dvojité čítanie (dieťa najprv prečíta slovo potichu a potom ešte raz - nahlas)
Pri tejto poruche dochádza k nesprávnemu čítaniu a komoleniu slov.
V niektorých prípadoch je žiak si schopný po sebe chybu opraviť. Táto situácia však nastáva skôr vo vyšších ročníkoch.
Dyslexia oslabuje viacero oblastí – zrakové vnímanie, sluchové vnímanie, neschopnosť orientovať sa v priestore, čase, problémy s určením pravoľavej orientácie a mnoho iných.....Kvôli nesprávnej technike čítania, pomalosti a chybovosti, dieťa nedokáže zreprodukovať prečítané.
- majú problém organizovať si svoj čas /chodia neskoro alebo príliš skoro, nevedia si časovo rozvrhnúť učivo/
- majú problém orientovať sa v priestore / majú problém pri kolektívnych športových hrách, nevedia si zorganizovať pomôcky na
stole, v taške, nevedia sa orientovať v knihách, zošitoch, nevedia čo , kde a ako majú písať..../ - podľa výskumov je II. stupeň ZŠ pre dyslektikov najťažší.
Ako vidí text dyslektik
Keď dyslektik číta text, stretáva sa s rôznymi efektmi deformovania textu.
Dyslektik sa nedokáže sústrediť a chaoticky spája slabiky a písmená do zhlukov, ktoré nedávajú žiaden zmysel.AKO PRACOVAŤ S DYSLEKTIKOM V ŠKOLE....
Dyslexia alebo inak povedané porucha čítania, negatívne ovplyvňuje schopnosť žiaka osvojiť si čítaný text a zasahuje tak prakticky do všetkých školských predmetov, ktoré musí žiak povinne absolvovať. Dyslektici majú problémy s fonologickým spracovaním čítaného textu, ako aj problémy so slovnou pamäťou, teda so znovu vyvolávaním prečítaných slov. Pri práci s deťmi s dyslexiou je dôležité uvedomiť si, že sa často cítia menejcenné.
Najmä ak porovnávajú svoje výkony s výkonmi svojich spolužiakov bez podobného hendikepu.
Pedagóg by ma mal u žiaka snažiť zabrániť pocitom menejcennosti, nevystavovať ho porovnávaniu s ostatnými žiakmi či súťažným aktivitám. Podstatné je nešetriť pochvalou a ocenením, vyzdvihovať pozitívne vlastnosti žiaka a oblasti, v ktorých viac vyniká. Takáto spätná väzba výrazne zvyšuje u žiaka motiváciu.
Ako pracovať s dieťaťom s dyslexiou (vybrané príklady aktivít a pracovných postupov):
- V prípade, že sa žiak nevyhne písomnému skúšaniu, mal by mať na vypracovanie písomných úloh viac času ako je obvyklé, mal by mať povolené používať didaktické pomôcky, technické pomôcky, kompenzačné pomôcky, upravené materiály, špeciálne pracovné listy a učebnice, a iné (diktafón, notebook, gramatické tabuľky, pravidlá slovenského pravopisu, diktát pripravený ako doplňovačka, odkopírované poznámky od spolužiakov, dyslektické (čítacie) okienko, dyslektická tabuľka, ai.).
- Dlhšie učivo je vhodné rozdeliť na niekoľko ucelených kratších častí, pedagóg by mal viesť prednášku interaktívne, zapájať žiaka do výkladu, dávať mu otázky. Verbálne vysvetľovanie je vhodné doplniť ilustráciami, zvýrazniť kľúčové slová farebne, používať obrázky a iné názorné pomôcky.
- Cvičenia by pre žiakov s dyslexiou by mali byť kratšie, zadania zrozumiteľné a jednoduchšie. Nie sú vhodné úlohy vyžadujúce dlhotrvajúce vypracovávanie. Títo žiaci veľmi často zabúdajú a bývajú nezodpovední pri zaznačovaní si domácich úloh. Aj keď sú pedagógovia veľmi vyťažení a na individuálny prístup ku žiakom skrátka často nie je čas, nápomocné v každom prípade je pomôcť žiakovi zriadiť si zápisník, do ktorého mu budú buďto značiť domáce úlohy, alebo dohliadnu na to, aby si ich žiak zapísal sám.
- Dyslektici majú problémy prečítať po sebe text, ktorý napísali, čo im výrazne komplikuje opravu diktátu.
- Pri písaní diktátov dieťaťu prečítať text pomalšie, opakovane a venovať mu viac času, poprípade použiť diktát obsahujúci text podobný tomu, s ktorým malo dieťa už skôr možnosť pracovať.
- Pri preverovaní vedomostí dieťaťa sa odporúča preferovať ústnu formu skúšania, či testovú formu. Dlhé slohové práce či obšírne
vypracovávanie odpovedí na otázky nie je vhodné. - Zaujímavou aktivitou pre deti môže byť modelovanie jednotlivých písmen z plastelíny, či inej tvárnej hmoty.
- Spájanie jednotlivých začiatočných písmen slov s obrázkom, ktorý pomenúvajú (napr. S- sliepka, P- pes, R- ruka, ai.).
- Zraková percepcia: žiak má za úlohu prečítať vždy iba prvé či naopak posledné písmená v predložených slovách, prípadne určiť najkratšie slovo v predložených vetách.
- Pripravíme krátky text, v ktorom bude vynechaných zopár slov. Úlohou žiaka bude chýbajúce slová dopísať.
- Zábavné slovné hry, ktorým sa s dieťaťom môžeme venovať prakticky kdekoľvek: Vyslovíme slovo a úlohou dieťaťa je nadviazať na posledné písmeno konkrétneho slova novým vymysleným slovíčkom, ktorého prvé písmeno bude identické s posledným písmenom predchádzajúceho slova (napr. dom- medveď- ďateľ - ľalia)
CVIČENIA ZAMERANÉ NA REEDUKÁCIU - NIELEN PRE PEDAGÓGOV, ALE AJ RODIČOV:
Pre mladšie deti:
Práca s písmenami z rôzneho materiálu – polystyrén, drôt, plastelína
Písmenkové pexeso
Skladanie písmen z papierových častí
Dokresľovanie neúplných tvarov písmen
Rôzne tabuľky s abecedou
Práca s mäkkými kockami, na ktoré znázorníte mäkké slabiky, na tvrdé kocky znázorníte tvrdé slabiky
Farebné krúžkovanie podobných písmen napr. zelenou krúžkujeme v texte všetky malé/veľké tvary písmena m, modrou pastelkou krúžkujeme malé/veľké tvary písmena n
Poprehadzované nastrihané slabiky – vytvárať z nich rôzne slová, postupne kratšie vety, doplňovanie slabík do slov, vietPre staršie deti:
Metóda Fernaldovej – určíte časť textu, dieťa ho nečíta ani nahlas ani potichu, má si ho prejsť očami a podčiarknuť slová, ktoré mu asi budú robiť problém, potom slová prečítať
Doma čítať na striedačku s rodičom, po vete alebo odstavci
Vytvárame myšlienkové mapy napr.literatúra, žiak má problém s porozumením textu, pomôže mu rodič – začne čítať, navodí dieťa
k dôležitým slovám, ktoré spoločne pospájajú a pomôžu tak s obsahom čítanéhoŠpeciálne pomôcky pri reedukácii :
- Dyslektické okienko - Možno ho používať tak, že žiak si text postupne odkrýva alebo naopak, že si text postupne zakrýva,
vytvoríme ho z tvrdého výkresu - Tvrdé a mäkké kocky
- Ukazovátko
- Tabuľka s abecedou
- Záložka