Milí rodičia, ak vidíte, že vaše dieťa číta pomaly, často sa mýli a má stále väčšiu nechuť k čítaniu, skúste použiť čítacie okienko. Prečítajte si tieto základné zásady. Je ich možno trochu veľa. Je ale dôležité ich spĺňať, ak chceme, aby táto metóda spĺňala požadovaný výsledok.
Medzi základné zásady tejto metódy patria tieto:
- Veľkosť okienka musí zodpovedať veľkosti písma, nad písmenami a pod písmenami ostane asi milimetrový okraj.
- Okienko môže byť z nepriesvitného, ale aj z priesvitného materiálu (napr. farebná fólia), niektoré deti sú pri nepriesvitnom materiály nervózne z toho, že nevidia, aké dlhé je slovo, výber materiálu preto vždy súvisí s individuálnymi potrebami dieťaťa.
- Okienko, najmä spočiatku, nedávame do ruky dieťaťu, pohybuje s ním ten, kto s dieťaťom pracuje.
- Rýchlosť pohybu okienka prispôsobíme čitateľským možnostiam dieťaťa.
- Vedieme ho k tomu, aby čítalo pomaly, ale plynulo (rýchlosť sa dostaví postupne, najprv sa musí sústrediť na dekódovanie textu).
- Nevyžadujeme čítanie s prednesom ani klesanie hlasu pri bodke a podobne. Sústreďujeme sa skôr na to, aby čítanie bolo pokojné až monotónne. Prednes sa postupne dostaví.
- Nepripúšťame tzv. dvojité čítanie – dieťa si nesmie jednotlivé hlásky hovoriť najprv v duchu a až potom nahlas spájať. Učíme ho, aby si spoluhlásku naťahovalo (niekedy až spievalo) a pridávalo k nej samohlásku, aby tak pokojne, pomaly a plynulo slabikovalo.
- Pri prechode na plynulé slabikovanie dbáme na to, aby slabiky „nevyrážalo“, a tak slová nesekalo, ale aby čítalo radšej pomaly, ale plynulo a pokojne až monotónne.
- Okienko posúvame (slabiku zakryjeme) tesne pred tým, ako dieťa čítanú slabiku vysloví, je to preto, aby sa zrakom opakovane nevracalo viackrát k tej istej slabike alebo písmenám. Dieťaťu je potrebné našu aktivitu vysvetliť, aby sa nedomnievalo, že chceme od neho, aby čítalo rýchlejšie, je potrebné mu zdôrazňovať, že pri čítaní s okienkom sa musí čítať pomaly, pokojne a pokiaľ možno plynulo.
- Umožníme dieťaťu, aby si počas čítania oddýchlo. Necháme ho čítať vždy najviac 3 - 5 riadkov, potom 1 - 2 riadky prečítame my takým istým tempom, ako čítalo dieťa a dieťa sa k nám môže pridať alebo iba zrakom sleduje text, potom opäť číta samo príslušný počet.